.

.
Üç çeşit meslek varmış : mühendislik,doktorluk,bir de hukukçuluk.Ben ressam olmak istiyordum.Babam böyle bir meslek olmadığını söyledi.Prens Paradoks'tan bahsetsem kim bilir ne der? Belki şimdi sizin yanınızda Dorian Gray'lik yaparım bir süre. Sonra beni Lord Henry'liğe terfi ettirirsiniz. Masrafı neyse veririm. Fakat bir sıfatla başlamak istiyorum. Bu çocuk ilerde büyük adam olacak gibi ne olduğu belirsiz bir tanımla değil..

Tutunamayanlar / Oğuz Atay

11/03/2011

dağın ardına bakmak'tan notlar:”habil ve kabil’den beri aynı olan hikaye bir yerde dursun istiyorsak kendi ismail’imizi doğru seçelim. sahi ‘kimdir bizim ismail’imiz?’ sahip olduğumuz değerler uğruna adayacağımız nedir? kendi hayatımız mı? çocuklarımızın hayatı mı? bunu binlerce yıl önce ibrahim’in elinden ismail’i alarak tanrı gösterdi. biz neyi bekliyoruz? insanımızı kurban olmaktan kurtaracak hangi tanrısal mucizeyi? keşke mucizenin insanın kendinde olduğunu anlayabilsek… keşke kalbin ve vicdanın bahçesinde konuşacak hale gelebilsek. ve en önemlisi, konuşabilsek. konuşabilsek, ah neleri çözmezdik?”

“Karamsarlığa yer yoktu. Bu toprakların hamurunda üzeri örtülmüş bir insan vardı. Ona güvenmek zorundaydık. Bu ülke batmıyorsa ondan batmıyordu çünkü…”