.

.
Üç çeşit meslek varmış : mühendislik,doktorluk,bir de hukukçuluk.Ben ressam olmak istiyordum.Babam böyle bir meslek olmadığını söyledi.Prens Paradoks'tan bahsetsem kim bilir ne der? Belki şimdi sizin yanınızda Dorian Gray'lik yaparım bir süre. Sonra beni Lord Henry'liğe terfi ettirirsiniz. Masrafı neyse veririm. Fakat bir sıfatla başlamak istiyorum. Bu çocuk ilerde büyük adam olacak gibi ne olduğu belirsiz bir tanımla değil..

Tutunamayanlar / Oğuz Atay

2/12/2012

Dağın Ardına Bakmakonlar dağın ardındakiler. sözlerinden önce çığlıkları ulaşanlar. kim oldukları, neye inandıkları bilinmiyor. görünmez bir güç olarak oradan buraya etki ediyorlar. adları telaffuz edilse de kim oldukları bilinmiyor. hepsi buralı, hepsi bizden, binlerce silahlı kadın ve erkek. dağı mesken tutmuş, hakikatin bildiğimizden farklı olduğunu iddia ediyorlar. kendi yayınları, medyaları, sivil güçleri var.

neden dağa çıktılar, neden dağda yaşadılar, dönenler neden döndü ve kalanlar neden hâlâ orada? bu soruların cevabını almak için önce doğduğum topraklara, yüzlerce evladını kaybetmiş komşu köylere, şehirlere, sonra çoğunluğu için daha büyük bir acı, bir sürgün olan avrupa’ya gittim. dağa çıkmış, çatışmalara katılmış, yakalanmış ya da teslim olmuş, cezaevinde yıllarını geçirmiş kişilerle konuştum.
ve dağın ardına duyduğum büyük merakla bir bayram günü kandil’e gittim.

bir masal dağı olmayan, istersek ulaşmamız mümkün olan o dağın ardına bakmaya çalıştım. anlatılanların içine girmeden sorunun anlaşılmasının ve dahi çözülmesinin mümkün olmadığını gördüm. yaşananlar her ne idiyse, bu geçen yıllar boyunca kürt, türk her kim incindiyse ancak birbirimizi anlamakla iyileştirebiliriz yaralarımızı.