.

.
Üç çeşit meslek varmış : mühendislik,doktorluk,bir de hukukçuluk.Ben ressam olmak istiyordum.Babam böyle bir meslek olmadığını söyledi.Prens Paradoks'tan bahsetsem kim bilir ne der? Belki şimdi sizin yanınızda Dorian Gray'lik yaparım bir süre. Sonra beni Lord Henry'liğe terfi ettirirsiniz. Masrafı neyse veririm. Fakat bir sıfatla başlamak istiyorum. Bu çocuk ilerde büyük adam olacak gibi ne olduğu belirsiz bir tanımla değil..

Tutunamayanlar / Oğuz Atay

1/15/2011

Veronika Ölmek İstiyor" dis saldirilardan kacinmak amaciyla, kendi icsel gelisimlerini de sinirlamislardir. ise gitmeyi, televizyon seyretmeyi, cocuk yapmayi, trafikten sikayet etmeyi surdururler ama bunlar hep otomatige baglanmistir ve herhangi bir duyguyla iliskileri yoktur.- hersey kontrol altinda oldugu surece-
zehrin bunyeye yayılmasinin yarattigi en buyuk sorun, tutkularin-nefret,ask,umutsuzluk,merak vb.- su yuzune cıkmasını onlemesidir. acilasan insan zamanla hic bir istek duymaz. ne yasayacak ne de olecek iradeye sahiptir artik, sorunun ozu de budur."

 '' ... tanrı varsa, ki ben olmadığına gerçekten inanıyorum, insan aklının sınırları olduğunu da bilir. yoksulluğu, haksızlığı, açgözlülüğü, yapayalnızlığı, bütün bu karmaşayı o yaratmadı mı? mutlaka çok iyi niyetlerle girişmiştir bu işe, ama sonuçlar bir felaket. tanrı varsa, bu dünyayı erkenden terk etmeyi seçen yaratıklara karşı cömert davranacaktır, hatta bizleri burda vakit harcamaya zorladığı için özür bile dileyebilir ... ''

"...zalim bir büyücü bir ülkeyi yok etmek için,ülkedeki herkesin su içtiği kuyuya içenlerin delireceği sihirli bir toz atmış.tüm ülke içmiş o suyu,kral ve karliçe hariç çünkü onlar sarayın bahçesindeki kuyudan su içiyorlarmış.derken tüm ülke aynı anda delirmiş.kralın verdiği emirleri duyan herkes kralın delirdiğini düşünmüş.birgün ülkede krala karşı isyan çıkmış,kaçışın olmadığını gören kral ve kraliçe de sihirli kuyudan su içip diğerlerine benzemeye karar vermişler.suyu içtikten sonra saçma sapan emirler vermeye başlamışlar ve herşey normale dönmüş.ülkede komşularından çok farklı bir hayat hüküm sürse de,kral ölümüne kadar ülkeyi idare edebilmiş..."

"... ölmeye karar vermesinin çok basit iki nedeni vardı. bunları açıklayan bir mektup bırakacak olsa, pek çok kişinin ona hak vereceğinden kuşkusu yoktu.

birinci neden: yaşamındaki her şey hep aynıydı ve birkez gençliği sona erdi mi hep yokuş aşağı gideceği belliydi: yaşlılık dönüşü olmayan izler bırakacak, hastalıklar birbirini kovalayacak, dostlar birer birer yok olacaktı. yaşamını sürdürmekle hiçbir şey kazanmayacaktı, tam tersine acı çekme olasılığı hep artacaktı.

ikinci neden daha felsefiydi: veronika gazete okuyan, televizyon seyreden, dünyada olup bitenlerden haberli biriydi. her şey yanlıştı ve kendisi herhangi bir şeyi düzeltebilecek durumda değildi. bu, tamamiyle aciz olduğu duygusunu büyütüyordu içinde.".