.

.
Üç çeşit meslek varmış : mühendislik,doktorluk,bir de hukukçuluk.Ben ressam olmak istiyordum.Babam böyle bir meslek olmadığını söyledi.Prens Paradoks'tan bahsetsem kim bilir ne der? Belki şimdi sizin yanınızda Dorian Gray'lik yaparım bir süre. Sonra beni Lord Henry'liğe terfi ettirirsiniz. Masrafı neyse veririm. Fakat bir sıfatla başlamak istiyorum. Bu çocuk ilerde büyük adam olacak gibi ne olduğu belirsiz bir tanımla değil..

Tutunamayanlar / Oğuz Atay

1/19/2012

Estbir fareyi dört tünelli bir labirente bırakır ve daima dördüncü tünele peynir bırakırsanız ,bir süre sonra o fare peyniri almak için daima dördüncü tünele gitmeyi öğrenecektir.peynir mi istiyorsunuz?hop hop,doğruca dördüncü tünele,işte peynir orada.

şimdi bir süre sonra,beyaz takım elbisenin içindeki yüce tanrı peyniri başka bir tünele taşır.fare hop hop dördüncü tünele gider.dördüncü tünelde peynir yoktur.fare dışarı çıkar.dördüncü tünele tekrar girer.peynir yok .dışarı çıkar.dördüncü tünele tekrar gider.peynir yok.dışarı çıkar.tekrar dördüncü tünele.peynir yok.çıkar .fare en sonunda dördüncü tünele gitmeyi bırakacak ve başka bir yere bakacaktır.

şimdi,insanla fare arasındaki fark basittir:insanlar o dördüncü tünele sonsuza dek gideceklerdir!insanlar dördüncü tünele inanıyor olacaklardır!fareler bir şeye inanmaz,onlar peynirle ilgilenirler.fakat insanlar dördüncü tünele dair bir inanç geliştirir ve peynir olsun ya da olmasın dördüncü tünele gitmenin doğru olmasını sağlarlar.insanlar peynirlerini almaktansa doğru olmayı tercih ederler.

ve siz insansınız,ne yazık ki fare değil,insanoğullarısınız be bu nedenle doğrusunuz.bu yüzden uzun süreden beri peyniri alamamaktaydınız ve bu yüzden hayatlarınız yolunda değil.bir sürü dördüncü tünele dair bir sürü inanca sahipsiniz .