.

.
Üç çeşit meslek varmış : mühendislik,doktorluk,bir de hukukçuluk.Ben ressam olmak istiyordum.Babam böyle bir meslek olmadığını söyledi.Prens Paradoks'tan bahsetsem kim bilir ne der? Belki şimdi sizin yanınızda Dorian Gray'lik yaparım bir süre. Sonra beni Lord Henry'liğe terfi ettirirsiniz. Masrafı neyse veririm. Fakat bir sıfatla başlamak istiyorum. Bu çocuk ilerde büyük adam olacak gibi ne olduğu belirsiz bir tanımla değil..

Tutunamayanlar / Oğuz Atay

2/07/2012

Ningizzia - Everything DiesNe olur sende anlatsaydın, Onu sevdiğini , onunda sana taptığını söyleseydin. Bir masal gibi.. Bir oyun gibi. İnsanın içinden geçenler daha önemli değil mi? Daha gerçek değil mi? Başka , gerçeklerde var diyorsun. Onunla bir süre ilgilendim. diyorsun. Benimle evleneceğini sandım. Selim'in benimle uğraşmasını , beni adam etmeye çalışmasını bütün genç kızların anladığı gibi yorumladım. Bunun dışında , sıkıntılı yaşantımızda  , gelip geçici bir yenilikti Selim. Onunla neden ilgilendiğimi anlamadı. Anlamıştır ; sonunu düşünerek cesaret edememişti. Bilmiyorum , oyunlarını onun sevdiği gibi sevmedim. Bütün bunları geçici bir heves sandım. Bundan korkmuştur Selim'de :böyle düşünmemden.. parlak bir geleceği vardı : iyi bir kısmetti benim için. Oyunlarına fazla düşkündü. gereğinden çok ''sözünün eri'' idi.  Böyle olacağını bilseydim bu oyunlara katılır mıydım ?  Ondan hoşlanıyordum ayrıca. İsteseydi herşey başka türlü olabilirdi. Kendini öldürmezdi belki.  Bu kadar ciddi olduğunu bilmiyordum düşüncelerinde. Fakir yaşantımıza katılmasını bir özenti sayıyordum. Anlaşılmadığını sanan bir budalaydı : tatlı bir budala. Bulanık hayaller peşinde koştu. Bir yerde bırakmalıydı bunları. Bakışlarımla o kadar uyarmaya çalıştım onu. Hafiftim , güzeldim , rüya gibiydim ; bakmasını bilmedi.

Gene yanlış bir ortama girmişsin Selim. Önüne gelen nimetleri değerlendirmesini bilmeyenlerin , seni , senden başka türlü bir insan yapmak isteyenlerin arasına düşmüşsün. Aldatıcı yumuşaklığınla boş yere ümitlendirmişsin onları. Aslında ''evdeki yabancı'' oyununu oynadın onlarla.

Tutunamayanlar / Oğuz Atay